כאן מגיעה ההקדמה ה”מילונית” של טיפול מקוון

שער תקשורת

תקשורת היא היכולת שלנו לשהות בתוך חוויה או בפעילות משותפת עם אדם אחר, להבין אותה וליהנות ממנה. מיומנויות התקשורת מתפתחות בתוך מכלול היכולות של הילד והן מקיימות יחסי גומלין עם יתר המערכות ההתפתחותיות. אבני הדרך התקשורתיות מהוות בסיס להתפתחות השפה ומופיעות לפני הופעת הדיבור. התקשורת מפתחת מתוך המוכר והצפוי ומתוכם מופיעה גם ההנאה. טיפול מקוון בילדים עם קשיים בתקשורת מאפשר להם לקבל טיפול בסביבתה הטבעית, על-ידי הדמות המשמעותית ביותר עבורם, ההורה-המטפל. טיפול מקוון בקשיי תקשורת פועל לפי הגישה הטבעית (בניגוד לגישה הקלינית) שבה הטיפול מיושם על-ידי ההורה והלמידה מתרחשת בבית בפעילות יומיומית. תפקידה של הקלינאית הנו להנחות ולתת כלים מתאימים להורה לתמיכה בהתפתחות מיומנויות התקשורת של הילד.ה. ההורה הופך להיות באופן טבעי המחולל העיקרי של מהלך הטיפול.

שער דיבור

הדיבור הוא האמצעי להבעת שפה לצורך תקשורת עם הסביבה ולהשתתפות חברתית ולימודית. לעתים נגרמת הפרעה בדיבור. אחת התופעות השכיחות בקרב ילדים.ות הנה הפרעת היגוי העלולה להגרם מקושי בתפיסת צלילי הדיבור ו/או קושי בתכנון או ביצוע התנועות הדרושות לדיבור. טיפול בהיגוי הוא טיפול ישיר ואינטנסיבי. בחירה בטיפול מקוון המשלב משחקים אינטראקטיביים הקרובים לעולם התוכן הדיגיטלי של ילדת.ך עשויה לגייס אותו.ה לתהליך הטיפולי ולהביא להשגת המטרות הטיפוליות באופן מהיר ויעיל יותר בהשוואה לטיפול הפרונטלי.

שער שפה

השפה הינה מערכת מורכבת, המשמשת לתקשורת ומהווה תשתית כמעט לכל הפעילויות שלנו בחיי היומיום, כבר מרגע הלידה. שפה זו היכולת של ילדנו להבין ולהפיק מסרים מילוליים. בשנים הראשונות לחיי ילדנו מתחוללת התפתחות שפתית מטאורית. בהתפתחות תקינה השפה מתפתחת באופן טבעי בתוך מכלול היכולות של הילד. לעתים חל עיכוב או קושי שפתי, ואז ההתפתחות השפתית תלויה במידה רבה במעורבות ההורים. טיפול מקוון בשפה פועל לפי הגישה הטבעית (בניגוד לגישה הקלינית) שבה הטיפול מיושם על-ידי ההורה והלמידה מתרחשת בבית בפעילות יומיומית. תפקידה של הקלינאית הנו להנחות ולתת כלים מתאימים ואסטרטגיות להורה לתמיכה בהתפתחות השפה של הילד.ה. טיפול מקוון מתחיל בתצפית על אינטראקציה בין הורה/ילד והחלטה משותפת על בסיס מאפייני האינטראקציה על מטרות טיפול (טיפול א-סינכרוני) ועובר דרך הקניית ידע, התנסות, דיווח ומשוב של ההורה במטרה לחולל את השינוי ולקדם את תפקודו השפתי של ילדנו.

קצת עלי

הי, אני רוית.
אני גרה בתל-אביב עם המשפחה המקסימה שלי, אייל בן זוגי ושתי בנותיי יעלה ונעמה.
אני קלינאית תקשורת משנת 2017 (ומברכת על כך בכל הזדמנות).
לפני זה הספקתי לעשות עוד כמה דברים מעניינים.. השלמתי לימודי תואר ב’עברית’ בשפה וספרות צרפתית, באמנות וגם בתרגום… קראתי המון. גם היום זו פעילות הפנאי המועדפת עליי.

את דרכי כקלינאית התחלתי במעון יום שיקומי בביה”ח תל-השומר בעבודה עם ילדים על הספקטרום. עבדתי שם במשך שנתיים ושם ציידו אותי הילדים ונשות הצוות הנהדרות בארגז כלים איכותי המשמשים אותי מדי יום במפגש הטיפולי.

בשנת 2018 התחלתי לעבוד בקופ”ח ‘מאוחדת’ ומאז אני שם. ב’מאוחדת’ זכיתי לעבוד עם מגוון אוכלוסיות: מבוגרים וילדים בשלל תחומים לרבות הפרעות קול, שטף וגמגום, דחיקת לשון, קשיי היגוי וקשיי שפה ותקשורת התפתחותיים. כיום אני עובדת ב’מכון להתפתחות הילד’ של הקופה.

ב’מאוחדת’ גם נחשפתי לראשונה לטיפול המקוון. קלינאיות התקשורת הטובות ביותר בתחום הטיפול המקוון שסללו עבור חברותי למקצוע ועבורי נתיב חדש, הדריכו אותי והעניקו לי כלי חשוב נוסף בארגז הכלים שלי (עוד לפני עידן הקורונה)…

אני מוצאת בטיפול המקוון יתרונות משמעותיים ומזמינה אתכם.ן לגלות אם גם לכם.ן זה מתאים…

טיפול מקוון

מהו הטיפול המקוון?

כמה מילים רשמיות..טיפול מקוון (tele-practice) הוא מצב בו מוענק שירות מקצועי בתחומי עבודתם של קלינאי התקשורת, כגון: טיפול, הערכה, בדיקה, אבחון או יעוץ, באמצעות שימוש בטכנולוגיות של תקשורת מרחוק (tele-communication). בטיפול מרחוק המפגש מתרחש כאשר קלינאי התקשורת והמטופל אינם נמצאים באותו המקום אלא מרוחקים זה מזה (מתוך נייר העמדה של אגודת קלינאי התקשורת).

קיימים 3 סוגי טיפול מקוון:

 1. סינכרוני – חיבור אונליין לוידאו ואודיו
 2. א-סינכרוני – צילום ושליחה של סרטונים ושאלונים
 3. היברידי – טיפול המשלב טיפול אונליין וטיפול פרונטלי.

הטיפול המקוון כולל את כל המרכיבים הקיימים בטיפול פנים מול פנים:
הגדרת מטרות טיפול, חשיבה משותפת, אימון ופתרון בעיות.
כיום ניתנים טיפולים מקוונים בכל התחומים הקשורים להפרעות בתקשורת כגון:
שיבושי היגוי|אוטיזם|גמגום וחוסר שטף|קול|עיכוב שפתי/קוגניטיבי ועוד..

עד כה פורסמו עדויות מבוססות מחקר רבות בדבר יעילות הטיפול המקוון בהשוואה לטיפול פנים מול פנים:

 • נמצא כי חל שיפור דומה בין שני סוגי הטיפול, תוך השגה של מגוון מטרות טיפוליות ושביעות רצון גבוהה של המטופלים.
 • לא נמצא הבדל באיכות הקשר הטיפולי בין המטפל והמטופל בהשוואה בין שני סוגי הטיפול.
 • ההורים הציגו מעורבות גבוהה יותר בטיפול המקוון בהשוואה לטיפול הפרונטלי, כאשר מדובר בטיפול עבור ילדים.

ועכשיו הטיפול המקוון כפי שאני רואה אותו…
לטיפול המקוון אצל קלינאית תקשורת יתרונות בולטים בשל הנגישות שהוא מאפשר:

 • חוסך זמן רב בהגעה אל הטיפול וממנו.
 • חוסך בעלויות כגון, חנייה, דלק או בייביסיטר.
 • מייצר חופש בבחירת המטפל המתאים ביותר, ללא תלות או מגבלה של מיקום גיאוגרפי. גם לדוברי עברית החיים בחו”ל.
 • משמר רצף ויציבות בטיפול גם בזמנים של חוסר יציבות כגון מגפה או אירועים ביטחוניים.
 • בטיפול בילדים צעירים מאפשר קבלת טיפול בסביבתו הטבעית של הילד ע”י הדמות המשמעותית ביותר עבורו, ההורה-המטפל.
 • עבור ילדים גדולים ונוער מדובר בבחירה טבעית. הטיפול אטרקטיבי ומותאם להם מבחינה דיגיטלית ובכך מגייס אותם לתהליך הטיפולי.

יחד עם זאת צריך לוודא שזו הבחירה המתאימה ביותר מבחינת צרכי הטיפול וסביבת העבודה:

 • לוודא שהחיבור לרשת בעל אות חזק ויציב.
 • לבדוק את תקינותו של הציוד הנלווה כגון אוזניות, רמקול ומיקרופון לפני הטיפול.
 • לבחור חלל מתאים שבו יתבצע הטיפול.

אני מזמינה אתכם.ן לבחון את מכלול האספקטים שהצגתי כאן ואם אתם.ן בעניין ליצור איתי קשר לצורך קבלת טיפול איכותי ומקצועי המתאים לעידן הנוכח

הורים כתבו לי

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לורם איפסום דולור סיט אמט, קולורס מונפרד אדנדום סילקוף, מרגשי ומרגשח. עמחליף קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי סחטיר בלובק. תצטנפל בלינדו למרקל אס לכימפו, דול, צוט ומעיוט - לפתיעם ברשג - ולתיעם גדדיש. קוויז דומור ליאמום בלינך רוגצה.
אודי יונש
לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לורם איפסום דולור סיט אמט, קולורס מונפרד אדנדום סילקוף, מרגשי ומרגשח. עמחליף קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי סחטיר בלובק. תצטנפל בלינדו למרקל אס לכימפו, דול, צוט ומעיוט - לפתיעם ברשג - ולתיעם גדדיש. קוויז דומור ליאמום בלינך רוגצה.
מיכל ישראלי

הכל מתחיל בשיחה

לקביעת תור לאבחון או ייעוץ
 אנא התקשרו או שילחו מייל ואשמח לעזור.